Két veszélye biztosan van annak, ha részt vesz az ember az Oktoberfesten: egyrészt rá lehet kattanni, másrészt innentől kezdve minden hasonló rendezvény piciny "falunapnak" tűnik majd.
A világ legnagyobb sörfesztiválját, a müncheni Oktoberfestet először 1810-ben rendezték meg, persze akkor még nem így hívták, az apropót az adta, hogy a bajor trónörökös Lajos herceg feleségül vette Terézia Sarolta szász hercegnőt. Így már érthetővé is válik, hogy a tér, ahol az Oktoberfestet hagyományosan rendezik miért a Theresienwiese nevet viseli (a wiese rétet jelent). Az első mulatságra egyébként meghívták München teljes lakosságát.
München az Oktoberfest idejére megtelik
Később a müncheni mintájára már sorra rendezték a sörfesztiválokat Németország-szerte, a "hercegi esküvő" helyett pedig inkább már az lett az apropó, hogy szeptember közepére véget értek a földeken a munkák, volt idő mulatozni, szórakozni.
Az Oktobefest ma
Bár az események a Theresienwiesere (vagy Thereisenplatzra) összpontosulnak, mivel közel 6 millió turista érkezik nagyjából három hét alatt Münchenbe, tulajdonképpen az egész város egy nagy sörfesztivál. Minden jelentősebb ponton sörpadokat, sörkiméréseket látni, tömve van a város turistákkal. (Az idei Oktoberfest épp ma, október 7.-én, vasárnap ér véget.)
A Theresienwiese este
A lényeg a "Terézia réten" történik. Az egészet úgy kell elképzelni, mint egy hatalmas búcsú, óriáskerekekkel, dodzsemmel, kajás standokkal és hatalmas sörsátrakkal.
A sörsátor kifejezés helyett persze sokkal inkább a sörpavilon kifejezés a helytálló, ugyanis egy ilyen építmény ránézésére van akkora, mint mondjuk a Fővám téri piac csarnoka. Egyébként minden jelentősebb müncheni sörfőzdének saját pavilonja van és jellemzően valamilyen sörspecialitással rukkolnak elő a fesztiválra.
Az egyik legnagyobb sör"sátor"
A közel 7 millió liter sört, ami a fesztivál ideje alatt elfogy nem csak meg kell inni, de ki is kell vinni az asztalokhoz. Annak ellenére, hogy a felszolgálók nyolcasával-tízesével hordják megállás nélkül az egy literes korsókat (azaz komoly fizaikai melót kell végeznek), minden évben túljelentkezés van a munkára, hisz állítólag már pusztán a borravalóból tetemes összeget lehet keresni a három hét alatt.
A rendszer egyébként úgy működik, hogy a jeggyel együtt vendégek egy korsó sörből és valamilyen jellegzetes ételből (pl. csülök) álló menüt is kapnak. Egy liter sör persze itt nem sok mindenre elég, pláne este, amikor tetőfokára hág a hangulat, a fejenkénti 2-3 korsó elfogyasztása a minumum. (Legalábbis úgy tűnt:)
Ha pedig esetleg lanyhul a fogyasztási kedv, a zenekar azonnal közbelép és lejátsza a klasszikus "ein prosit, ein prosit" kezdetű dalt, amit kötelező együtt énekelni és ami alatt koccintani és inni is kell. (Én két sátorban voltam a három kint töltött nap során, gondolom ez megy a többiben is:)
A Pschorr sörfőzde sátra
Sokakat érhet csalódás, ezért fontos kiemelni: bár a pavilonok több ezer fő befogadására alkalmasak, a jegyeket jellemzően már tavasszal elkapkodják, jegy nélkül pedig nem lehet a sátrakba bejutni, vagy csak nagy mázlival. A lényeg tehát: aki ad hoc vág neki a túrának, az lelkileg jobb ha felkészül arra is, hogy csak a sörpavilonokon kívül fesztiválozhat, ez pedig nem vethető össze azzal, ami bent megy. (Egyébként leginkább a lenti videó adja vissza szerintem az élményt.)
Szállás: a lakóautó, mint opció
Ha nem kapcsolunk időben, akkor nem csak a jegy, de a szállás is problémás lehet. A város gyorsan megtelik, a helyek gyorsan elfogynak és egy idő után azzal szembesülünk majd, hogy drága szállás is alig van.
Persze a városon kívül, az agglomerációban is lakhatunk, de Münchenen kívül sincsenek sokkal kedvezőbb árak a fesztivál ideje alatt, ráadásul az éjszakai hazajutás is nyűg lehet.
Érkezés Münchenbe
Éppen ilyen esetben jelenthet értelmes alternatívát például egy lakóautó, amit idén a VPT Caravan jóvoltából én is kipróbáltam és most meg is osztom a tapasztalataimat. (Elöljáróban annyit: voltak bőven fenntartásiam, de ezek teljesen alaptalannak bizonyultak.)
Az Oktoberfest-camping
A fesztiválra - ahogy mi is -általában 3-5 fős baráti társaságok mennek, erre a létszámra pedig pont ideális az autó. Mivel az ember az ideje nagy részét a városban tölti, a lényeg nagyjából annyi, hogy legyen kényelmes az ágy és ne legyen hideg éjszaka. Ez mind adott, a mai lakóautók pedig már tényleg minden földi jóval fel vannak szerelve: van étkezőasztal, amit körbe lehet ülni, van zuhanyzó, sütő, hűtő és még tévé is.
Ráadásul mivel az Oktoberfestre rengetegen érkeznek lakóautóval, a város szélén, az egyik metróvonal végállomásánál csak erre az időszakra nyitnak egy campinget, ahol az autóhely és az 220V-os áramcsatlakozás mellett adottak zuhanyzók, wc-k és éttermek is. Összeadva az autóbérlés és a camping díját valószínűleg jobban kijövünk így, mint amennyibe a müncheni szállások nagy része kerülne.
Elég nagy buli
De a lényeg nem is ez, hanem, hogy óriási buli. Eleve az újdonság varázsa és az "együttlakás" miatt, illetve amiatt, hogy olyan emberekkel ismerkedhetünk meg, akikkel a más életvitelből adódóan egyébként nem nagyon lenne lehetőségünk találkozni. Egyik "telekszomszédunk" például egy amerikai pár volt, akik eladták mindenüket az USA-ban és most saját fejlesztésű lakóautójukkal járják a világot. 6:50 körül benne vannak ők is az alábbi videóban.
/Ha tetszett a cikk, hasonló utazós ötletekért kövess a facebookon és az instagramon is./